Louhi Palaute - Turvallisuuskysely_syyskuu
Louhi Palaute - Turvallisuuskysely_syyskuu
Ajax loader
Karttatasoja ladataan
1/5 Johdanto

    Turvallisuuskysely

    Pyhäjärven kaupunki sekä Reisjärven, Sievin, Siikajoen ja Siikalatvan kunnat haluavat selvittää, kokevatko asukkaat turvattomuutta tai häiriötä oman asuinkunnan alueella asuessaan ja liikkuessaan. Kyselyssä asukkailta pyydetään liikenne- ja asuinympäristön turvallisuuteen liittyviä kommentteja ja vastauksia. Viimeisessä kysymyksessä voit merkitä kartalle vaaranpaikkoja ja parannusehdotuksia. Vastausaikaa on 30.9.2020 saakka.


    Lisätiedot:

    Pyhäjärven kaupunki, Sami Laukkanen, sami.laukkanen@pyhajarvi.fi, p. 044 445 7684

    Reisjärven kunta, Marjut Silvast, marjut.silvast@reisjarvi.fi, p. 044 3008 505

    Sievin kunta, Outi Santavuori, outi.santavuori@sievi.fi, p. 044 4883 310

    Siikajoen kunta, Satu Kaipio, satu.kaipio@siikajoki.fi, p. 040 3156 237

    Siikalatvan kunta, Hannu Komu, hannu.komu@siikalatva.fi, p. 044 5118 601

    Kyselyyn liittyvät tekniset asiat: Laura Pihlajakangas, laura.pihlajakangas@sitowise.com, p. 040 3527 845


    2/5 A. TAUSTAKYSYMYKSET
      1. Sukupuolesi



      2. Syntymävuotesi
      3. Asuinkaupunkisi




      4. Asuinpaikkasi

      3/5 B. TURVALLISUUS
        5. Onko asuinkaupungissasi mielestäsi turvallista asua ja liikkua? Arvioi turvallisuuden yleistä tilaa seuraavien kriteerien mukaan.
        Erittäin huono
        Melko huono
        Ei hyvä eikä huono
        Melko hyvä
        Erittäin hyvä
        Asumisen turvallisuus
        Liikkumisen turvallisuus
        6. Valitse seuraavasta listasta ENINTÄÄN VIISI mielestäsi yleisintä ja vakavinta turvallisuuteen ja liikennekäyttäytymiseen liittyvää ongelmaa asuinkaupungissasi.
        Valitse maks. 5 vaihtoehtoa

























        4/5 B. TURVALLISUUS
          7. Arvioi seuraavien turvallisuustyön osa-alueiden tärkeyttä (oma näkemyksesi asiaan).
          Ei lainkaan tärkeää
          Jonkin verran tärkeää
          En osaa sanoa
          Melko tärkeää
          Erittäin tärkeää
          Liikenne- ja tapakasvatus eri-ikäisille kunnan palveluissa (neuvoloista vanhustyöhön)
          Vanhempien ja aikuisten esimerkin näyttäminen ja kotikasvatus (mm. käyttäytyminen, turvalaitteiden käyttö, liikennesääntöjen noudattaminen)
          Eri ikä- ja liikkujaryhmille suunnatut kampanjat ja tempaukset
          Yleinen tiedottaminen turvallisuusasioista
          Liikenteen valvonta
          Ajoneuvojen kunnon valvonta
          Liikkumisen ja liikenneturvallisuuden huomioiminen kaavoituksessa
          Liikkumisen ja liikenneturvallisuuden huomioiminen palveluverkon suunnittelussa
          Hidasteet ja korokkeet
          Joidenkin teiden ja katujen ajokiellot yöaikaan klo 23-06
          Katujen ja teiden pitäminen valaistuna koko yön
          Kävelyn ja pyöräilyn olosuhteiden parantaminen
          Autoliikenteen olosuhteiden parantaminen
          Joukkoliikenteen palveluiden kehittäminen
          Jokin muu
          Jos vastasit edelliseen kohtaan jokin muu, mistä turvallisuustyön osa-alueesta on kyse?
          Merkkejä jäljellä: 100